ActivEvenTour.pl

Wycieczka rowerowa

Kaszubska Marszruta i Bory Tucholskie

Do wycieczki pozostało:

Dni
Godziny
Minuty
Skontaktuj się z Organizatorem w celu uzyskanie informacji dotyczącej kolejnego terminu wycieczki.

Tym razem chcę Wam zaproponować wizytę w Borach Tucholskich i przejażdżkę jedną z najlepszych sieci turystycznych tras rowerowych w Polsce.

W swoich wycieczkach będę Wam pokazywał moje ulubione miejsca lub te, które moim zdaniem warto zobaczyć.

Każda z wycieczek ma swój temat i żadna z nich nie jest treningiem kondycyjnym. Wszystkie wycieczki rowerowe są autorskimi pomysłami i każdy wyjazd wiąże się z odwiedzeniem konkretnego celu. W swoich propozycjach postaram się Wam zaproponować miejsca, których nie znajdziecie w przewodnikach turystycznych.

Czym jest Kaszubska Marszruta?

Kaszubska Marszruta to sieć szlaków rowerowych o łącznej długości około 200 km. Szlaki na ponad 50 km wiodą wytyczonymi i oddzielonymi od ruchu samochodowego drogami dla rowerów. W skład sieci wchodzą 4 oznakowane szlaki poprowadzone przez cenne przyrodniczo i bogate kulturowo obszary Borów Tucholskich i Zaborskiego Parku Krajobrazowego.

Bory Tucholskie

Przepiękne krajobrazy, bory sosnowe, buczyny i grądy oraz wiele gatunków roślin chronionych, lobeliowe jeziora skryte w leśnych gęstwinach - to wszystko co zadowoli nawet najwybredniejszego pasjonata przyrody znajdziecie w Borach Tucholskich.

Kaszubska Marszruta
Bory Tucholskie

Garść informacji o regionie

Ciekawostką na trasie wycieczki jest miejscowość Swornegacie…

To jedna z najstarszych kaszubskich osad. Duża miejscowość letniskowa położona nad malowniczym Jeziorem Karsińskim. Oryginalna nazwa miejscowości wg. jednej z hipotez pochodzi od połączenia słów: “swora” co oznacza warkocz pleciony z korzeni sosny i “gacenie”, czyli umacnianie brzegów jeziora.

To tylko namiastka tego co dla Was zaplanowałem...

Chojnice... Brama Pomorza

Jednym z punktów na trasie wycieczki są Chojnice. Stolica powiatu chojnickiego. zlokalizowane pośrodku jednego z najpiękniejszych obszarów naszego kraju. Okolice Chojnic to między innymi Park Narodowy Bory Tucholskie, Zaborski Park Krajobrazowy oraz ponad 50 jezior. Jan Długosz nazwał je “Kluczem i Bramą Pomorza”. W mieście i jego najbliższej okolicy można wielokrotnie napotkać ślady dziedzictwa wielu wieków historii, o których świadczą liczne dobrze zachowane zabytki.

Oczywiście będziemy się poruszać również po innych szlakach rowerowych oraz poza nimi. Bory Tucholskie obfitują we wspaniałe rejony, przez które prowadzi wiele malowniczych ścieżek i dróg różnego rodzaju.

W zdecydowanej przewadze będziemy poruszać się wytyczonymi i przygotowanymi dla rowerów szlakami, ale trzeba mieć na uwadze, że Bory Tucholskie to dość piaszczysty rejon i dopuszczam ryzyko przebijania się przez piaszczyste leśne dukty. Niestety jak chcecie zobaczyć to co w Borach najpiękniejsze trzeba się nieco poświęcić.

Termin: 17 – 19.04.2020

Przyjazd na miejsce 16.04 (czwartek) w godzinach wieczornych.
Wyjazd 19.04 (niedziela) około godz. 15:00

16.04 (czwartek) – 1 dzień – przyjazd uczestników
Wszyscy uczestnicy imprezy przyjeżdżają na miejsce. Baza będzie dostępna już od godziny 15:00. Właściciel obiektu będzi posiadał listę uczestników z przydziałami do pokoi. Ja osobiście przyjadę w godzinach późno wieczornych. Tego dnia jeszcze będziemy mogli chwilę porozmawiać o planach na kolejne dni, organizacji pobytu i przebiegu rajdu. Ze względu na różne pory przyjazdu w tym dniu uczestnicy nie mają zapewnionej obiadokolacji. Każdy organizuje ją sobie we własnym zakresie.

17.04 (piątek) – 2 dzień – wycieczka rowerowa
Dystans: około 60 km

Dzień rozpoczynamy śniadaniem około 8:00-8:30. O 9:00 spotykamy się z rowerami przed agroturystyką. Krótka odprawa i instruktaż i ruszamy na szlak. Tego dnia wyruszymy głównie na spotkanie z przyrodą i bogactwem natury Parku Narodowego Borów Tucholskich. Przez większość dnia towarzyszyć nam będą tucholskie leśne gęstwiny, malowniczo położone jeziora lobeliowe, urokliwe torfowiska, przez które poprowadzono kładki i punkty widokowe. Finalnym punktem pierwszego dnia będą Chojnice. Myślę, że znajdziemy tam czas na dłuższy postój i zwiedzanie niepowtarzalnego chojnickiego rynku. Z Chojnic w drodze powrotnej towarzyszyć nam będą w całości trasy Kaszubskiej Marszruty. Sami osobiście będziecie mogli doświadczyć jej uroku. Myślę, że wycieczkę tego dnia zakończymy w godzinach popołudniowych i około 17:00 spotkamy się na obiadokolacji. Na ten dzień jako dodatkową atrakcję przygotowałem dla nas biesiadę przy ognisku lub grillu. Będziemy mogli posmakować lokalnych specjałów przygotowanych przez naszego gospodarza.

18.04 (sobota) – 3 dzień – wycieczka rowerowa
Dystans: około 60 km

Również jak dnia poprzedniego rozpoczynamy po śniadaniu. O 9:00 wyruszamy na szlaki. Tym razem prawie cały dzień towarzyszyć nam będzie Kaszubska Marszruta i jej trasy. Tego dnia będziecie mogli ją najlepiej poznać ponieważ większość dnia będziemy korzystać z jej gościnności. Ale, że sama jazda wygodnymi duktami może być nudna to pokażę Wam kilka ciekawych miejsc ze względów przyrodniczych a także związanych z historią tego regionu. Półmetek dystansu dziennego i dłuższy postój tym razem przewidziałem w miejscowości Swornegacie. Tego dnia również rajd zakończymy w godzinach popołudniowych. Dzień zakończymy obiadokolacją i ewentualnie we własnym zakresie możemy przygotować sobie wieczorne atrakcje.

19.04 (niedziela) – 4 dzień – wycieczka rowerowa.
Dystans: około 45 km

Ostatni dzień pobytu w Borach Tucholskich również rozpoczniemy śniadaniem. Jak w dniach poprzednich ruszymy na szlak o 9:00. Celem naszego rajdu będzie miejscowość Brusy. W tym dniu jak i w poprzednich głównie poruszać się będziemy trasami Kaszubskiej Marszruty. W końcu po to tutaj przyjechaliśmy. Z tą różnicą, że na zakończenie dominującym otoczeniem będą kaszubskie wsie i małe miejscowości. W Brusach podczas dłuższego postoju odwiedzimy tamtejszą galerię lokalnego twórcy Pana Józefa Chełmowskiego zwanego przez niektórych kaszubskim “Leonardem da Vinci”. Z Brus pojedziemy w kierunku Zapora gdzie odwiedzimy Restaurację Aga serwującą najlepszego pstrąga w  tej części Polski. Restauracja Aga będzie ostatnim tego dnia punktem programu. Dalszy etap to powrót do agroturystyki. Tego dnia już nie mamy zapewnionej obiadokolacji i po spakowaniu swoich bagaży udajemy się w drogę powrotną do swoich domów.

Wyjazd uczestników około godziny 16:00

* Program wyjazdu może ulec zmianie w trakcie wyprawy ze względu na warunki pogodowe, terenowe lub kondycję uczestników.

Jak dojechać do miejsca startu?
Uczestnicy przyjeżdżają do miejsca startu wycieczki we własnym zakresie. Miejscem startu i bazą noclegową jest agroturystyka w miejscowości Męcikał. Link do strony obiektu TUTAJ.

Dla Uczestników z okolic Trójmiasta – Mogę zabrać 5 osób swoim prywatnym autem. Opcja nie jest wliczona w cenę wycieczki. Do rozliczenia indywidualnie tylko koszty paliwa. Zainteresowani kontaktują się w tej sprawie bezpośrednio pod numerem: 509 988 052.

Gdzie śpimy? Co i gdzie jemy?
Bazą noclegową jest Agroturystyka Na Dąbku, Męcikał Dąbek 11.

Dostępne pokoje 3, 4 i 5 osobowe z łazienką i zapleczem kuchennym. Jeśli jedziecie ze znajomymi i chcecie być razem w pokoju, koniecznie napiszcie to w formularzu rezerwacji. Uwzględnię to przy rezerwacji pokoi.

W wynajętym gospodarstwie będziemy mieli przygotowane posiłki w postaci śniadań i obiadokolacji. Dodatkowo warto mieć ze sobą kieszonkowe ponieważ będziemy się zatrzymywać na małe co nieco na trasie… kawa, coś słodkiego lub lokalne frykasy.

Jaki rower wybrać na wycieczkę?
Na wycieczkę po Kaszubskiej Marszrucie w zupełności wystarczy rower trekkingowy ponieważ w zdecydowanej przewadze poruszać się będziemy utwardzonymi drogami drogami rowerowymi lub leśnymi duktami. Trzeba mieć na uwadze, że Bory Tucholskie to tak czy inaczej rejon dość piaszczysty i mogą się zdarzyć odcinki sypkiego i grząskiego piach. Wówczas trzeba będzie poprowadzić rower. Przed udziałem w rajdzie sugeruję przeprowadzenie PRZEGLĄDU I SERWIS ROWERU. Takie działanie zminimalizuje możliwość wystąpienia awarii podczas wycieczki.

Co ze sobą zabrać i jak się spakować?
Każdy uczestnik Rajdu zobowiązany jest posiadać sprawny rower oraz w razie awarii zapasową dętkę i podstawowe narzędzia do jego naprawy. Wśród części i akcesoriów rowerowych warto mieć ze sobą: zapasową dętkę (x2), sprawne oświetlenie, spinka do łańcucha, zapięcie do roweru, kasku (zalecany). Odzież adekwatną do pogody, ewentualnie kurtkę przeciwdeszczową w razie jej kaprysów. Warto mieć również gotówkę na ewentualne drugie śniadanie, obiad lub uzupełnienie płynów w czasie jazdy.

Każdego dnia jeździmy „na lekko” bez dużego bagażu. Każdy zabiera ze sobą tylko najpotrzebniejsze rzeczy najlepiej w niedużym plecaku. Cała reszta bagażu pozostaje w Bazie. Należy posiadać także dowód osobisty lub inny dokument tożsamości.

Ile osób będzie na wycieczce?
Z reguły podczas wycieczek są grupy od 10 do 15 osób. Żeby wycieczka się odbyła musi się zebrać co najmniej 8 osób chętnych do udziału.

Ubezpieczenie podczas wyjazdu
Wszyscy Uczestnicy objęci będą ubezpieczeniem NW na czas trwania imprezy.

Zasady obowiązujące podczas rajdu
Każdą grupę prowadzi jeden lub dwóch  przewodników w zależności od liczebności grupy i warunków terenowych. Jest to osoba z dużym doświadczeniem rowerowym i turystycznym. Ze względów bezpieczeństwa nie należy wyprzedzać przewodnika ponieważ tylko on zna trasę rajdu. Do Przewodnika należy decyzja, kiedy i gdzie są organizowane postoje (kwestie do uzgodnienia z grupą Uczestników). Każdy Uczestnik jest zobowiązany do przestrzegania przepisów ruchu drogowego. Prędkość jazdy należy dostosować do swoich możliwości kondycyjnych i umiejętności jazdy. Przewodnik prowadzi grupę z w miarę stałą prędkością umożliwiającą komfortową i atrakcyjną jazdę całej grupie. Podczas jazdy rowerem zabronione jest spożywanie alkoholu i każdy Uczestnik jest zobowiązany do zachowania należytego bezpieczeństwa podczas jazdy. Na podjazdach każdy jedzie swoim tempem. Jeśli podjazd jest długi i trudny i ktoś zostaje w tyle, pozostali Uczestnicy czekają na ostatniego, aż ten wyjedzie i wspólnie ruszają w dalszą drogę. Na całej długości trasy poruszamy się grupą. Jeśli chcesz odłączyć się od grupy, aby mieć więcej swobody, mogę udostępnić Ci ślady gpx trasy i na własną odpowiedzialność możesz się odłączyć od grupy.

Cena wycieczki: 390 zł

Termin bieżącej edycji: 17 – 19 kwietnia 2020 lub sprawdź w KALENDARZu

Cena uwzględnia obsługę grupy uczestników przez doświadczonego przewodnika, który pilotuje całą trasę, w razie awarii służy pomocą techniczną i zapleczem sprzętowym, sprawuje opiekę nad uczestnikami, posiada także apteczkę pierwszej pomocy.

Dodatkowo w opłacie uczestnictwa:

  • 3 noclegi
  • 3 śniadania
  • 2 obiadokolacje
  • udział w biesiadzie grillowej w wyznaczonym dniu
  • ubezpieczenie NW na czas udziału w rajdzie dla każdego Uczestnika
  • podatek VAT

Podany koszt nie obejmuje:

  • wydatków natury osobistej
  • biletów wstępu do muzeów, skansenów i innych miejsc, które wymagają opłat nie określonych w ofercie

Po wypełnieniu FORMULARZA REJESTRACYJNEGO potwierdzeniem rezerwacji jest wpłata zaliczki do 3 dni od otrzymania e-mailem potwierdzenia przyjęcia rezerwacji.

Kwota zaliczki: 150 zł

Pozostała kwota wyprawy płatna najpóźniej 14 dni przed wyjazdem.

Kaszubska Marszruta - Swornegacie

Nie zwlekaj... Nie czekaj...

Przygoda w Borach Tucholskich na Ciebie czeka ...

Sprawdź inne nasze propozycje

Tajemnicze Pojezierze Drawskie

Rowerem po Żuławach i Mierzei Wiślanej

Przez Mazury